London Competition Results 2019

Jane Lashbrook
Best in Show London 2019

 

Thank you to absolutely everyone who entered! We were overwhelmed by the number, and impossibly high standard of entries. Well done to everyone who took part in the world’s most exciting sugarcraft and cake decorating competition! HUGE congratulations to everyone who won an award – you can find the full list of winners below.

We hope to see you all at the next Cake International!

 

Click on a Class letter to view the

results for that Competition Class

 

Lilly Lofthouse
Junior Best in Show London 2019

Class A: A Floral Bridal Headpiece

 

Mish Pattinson
1st Place

Sandra Degioanni
2nd Place

Elizabeth Ungless
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
PattinsonMishGold1st
DegioanniSandraGold2nd
UnglessElizabethSilver3rd
EdwardsMaryBronze
CalvoEmiliaBronze
SanchezMarianoBronze
LovegroveEmmaBronze
SweeneyAverilBronze
Zalgeviciute RicottaViktorijaHighly Commended
FairweatherDebbieHighly Commended
HamerSamanthaHighly Commended
ZhuHeyiHighly Commended
PaddonJemimaHighly Commended
RajdlovaJanaHighly Commended
PierceRebecca
AliAmerNot To Schedule
UnglessElizabethNot To Schedule
Khaldoun RachidRachidaNot To Schedule
OneillLesleyNot To Schedule

Class B: Floral Sugarcraft

 

Taeyeon Lee
1st Place

Anna Lukacovicova
2nd Place

Jaroslava Sipkova
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
LeeTaeyeonGold1st
LukacovicovaAnnaGold2nd
SipkovaJaroslavaGold3rd
ShinJulie SoojungSilver
HumphriesTatianaSilver
SheahanLyndaSilver
SanchezMarianoBronze
TangXiaoyuBronze
LiangShuyaoBronze
CookGillianBronze
GonzalezAndreia LucianaBronze
UnglessElizabethHighly Commended
AtesGamzeHighly Commended
EnglandHelenHighly Commended
BuffongGwendolynn RubyHighly Commended
RanasinghaAnushaHighly Commended
AliAmerNot To Schedule
Khaldoun RachidRachidaNot To Schedule

Class C: Cookie Display

 

Elaine Wang
1st Place

Svetla Petrova
2nd Place

Ferda Ozcan
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
WangElaineGold1st
PetrovaSvetlaGold2nd
OzcanFerdaGold3rd
UrazDeryaGold
OzcanFerdaGold
BuldakovaKhelgaSilver
LiangShuyaoSilver
FodorMaria-RekaBronze
NovichkovaOksanaBronze
JankowskiSilviyaBronze
Khaldoun RachidRachidaBronze
PavlovaEkaterinaBronze
KerekesKrisztinaHighly Commended
EricMagdolnaHighly Commended
KimJuhwaHighly Commended
NiedzwiedzkaAgnieszkaHighly Commended
EvansHannahHighly Commended
WangYuting

Class D: Decorated Plaque

 

Galina Garova-Mihaylova
1st Place

Kim Wenn
2nd Place

Violeta Tanova
3rd Place

SurnameFirst Name4AwardPlacement
Garova-MihaylovaGalinaGold1st
WennKimGold2nd
TanovaVioletaSilver3rd
CumberlandSamSilver
HumjiShaziyaSilver
AlamTasnutaSilver
HaythornthwaiteLouiseBronze
AlamTasnutaBronze
CraneSarahBronze
WhiteVictoriaHighly Commended
JamesPamelaHighly Commended
ThirkellBarbaraHighly Commended
KellyJacquiHighly Commended
ToellerDorotheaHighly Commended
GrantTimilehinHighly Commended
SubaciuteLina
OliveiraAntonio
BrewerEnfysNot To Schedule
GarreffaFlaviaNot To Schedule
OyoJadeNot To Schedule

Class E: Cupcakes

 

Sebastien Haramendy
1st Place

Charlotte Crews
2nd Place

Jie Song
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
HaramendySebastienGold1st
CrewsCharlotteGold2nd
SongJieGold3rd
AlamTasnutaGold
MinettElaineGold
TeatherVickySilver
FairweatherDebbieSilver
ChoiEthel Wing-ChungSilver
PenfoldAmySilver
WangYuzhenBronze
McLeanJaniceHighly Commended
AhmedFarhaHighly Commended
JacksonMelindaHighly Commended
GaultonCherylHighly Commended
FeatherstoneCathyHighly Commended
SyedBlessyHighly Commended
CraneSarahHighly Commended
CourtKristyHighly Commended
MoiseenkoNonaHighly Commended
LippertsParichartHighly Commended
SaganiHeenaHighly Commended
MerisonAlisaHighly Commended
Bodovics NemethEsther
HuskKirstie
EdwardsTracey-ann
O'CallaghanJay
NelsonKeri-Jay
SotireliDespoina
WinstanleyAnne
ShanthiratnamAnn
ValleryMarianne
ZhuJiabaoNot To Schedule
ShinSujungNot To Schedule
JankowskiSilviyaNot To Schedule
EkanayakeChanudiNot To Schedule
KufuorLynetteNot To Schedule
ErtenGuldenNot To Schedule

Class F: Sculpted / Carved Cake

 

Colin Pettican
1st Place

Caroline Payne
2nd Place

Victoria White
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
PetticanColinSilver1st
PayneCarolineSilver2nd
WhiteVictoriaSilver3rd
CastleClaireSilver
MarrinerOliviaBronze
TeareHilaryBronze
SeifertBronyaBronze
WeeEmmaBronze
JablonskiMelissaHighly Commended
WolfeMylene
MassarellaAndrea
BerryJanet
McCarthyGrace
AdamskaRenata
RobinsonKathleen
EstradaAlessandraNot To Schedule

Class G: Decorative Exhibit

 

Jane Lashbrook
1st Place

Aysel Oktay
2nd Place

Szandra Nyari
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
LashbrookJaneGold1st
OktayAyselGold2nd
NyariSzandraGold3rd
CheshireChloeGold
OktayAyselGold
AndreasovaKarolinaGold
SalazarSalcedoGold
CullenBenGold
LiQinGold
PrekauGiselaGold
KoncsikAndorGold
VeronicaBarbuGold
ChiguduTafadzwaSilver
BartonJoSilver
Graham-SmallwoodKellySilver
Ferreira FreireVirginiaSilver
NeshovaIrinaSilver
PopaRalucaSilver
MaczkaUrszulaSilver
TaharDjamilaSilver
AlessiManuelaSilver
LofthouseJenSilver
DodimeadLauraBronze
ZunchedduSandraBronze
HumjiShaziyaBronze
SmedleyTraceyBronze
FrederickVictoriaBronze
SmithTrudyBronze
RowleyKarenBronze
OneillLesleyBronze
CroasEmmaBronze
LeungChun YanHighly Commended
SmithKarimahHighly Commended
KariyakarawanaMalaniHighly Commended
RowleyKarenHighly Commended
HughesEdwinaHighly Commended
OyoJadeHighly Commended
FrancisLearnaHighly Commended
LiewStephanHighly Commended
SawyerKirstyHighly Commended
HarveySeydaHighly Commended
ReganGinaHighly Commended
FrancisCarreen
FuyuMiao
TerzievaTodorka
BurnellYuri
JefremovaJelena
SilvaElisabete
StasiakAnna
WaliaChanpreet Kaur
DavisFrancisca C
JosephAnne

Class H: Small Decorative Exhibit

 

Piroska Moczar
1st Place

Szandra Nyari
2nd Place

Mi-Sun Kim
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
MoczarPiroskaGold1st
NyariSzandraGold2nd
KimMi-SunGold3rd
MaczkaUrszulaGold
ElliottLisaGold
CooperKathyGold
MartoranaChristineGold
ImHun RanGold
BerdiuginaTatianaSilver
ProfetaTizianaSilver
BuneaRodicaSilver
HarwoodDeborahSilver
WouldStephanieSilver
GilesChristineSilver
ChangYa FenSilver
PommeranzTanjaSilver
AlamTasnutaSilver
TanovaVioletaSilver
SmithKarimahSilver
OliveiraAntonioSilver
ClarkeCazSilver
GrantTimilehinBronze
PinterKatalinBronze
HarwoodDeborahBronze
OneillLesleyBronze
OliveiraAntonioBronze
BoguslawskaPaulinaBronze
RotherhamLisaBronze
BartonJoBronze
WuYa CiHighly Commended
NeumannMarzenaHighly Commended
Vilagine TothBeataHighly Commended
BrownSamanthaHighly Commended
Di SchienaVincenzaHighly Commended
LambertAnnaHighly Commended
Dr LenkeiFerencneHighly Commended
EsleyerErlinda ElaHighly Commended
EdwardsTracey-annHighly Commended
CybulskaAndzelika
Dr LenkeiFerencne
BrewerEnfys
SotireliDespoina
SciaraRosario
AdamskaRenata
ShinSujungNot To Schedule
LeeYung YeeNot To Schedule
ZhuHeyiNot To Schedule

Class I: Head Judge’s Wild Card

90s Grunge – the Generation X Soundtrack

Francesca Marangoni
1st Place

Samantha Robinson
2nd Place

Simone Longworth
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
MarangoniFrancescaSilver1st
RobinsonSamanthaSilver2nd
LongworthSimoneSilver3rd
GriffithsRowanneSilver
ClarkSherrileeSilver
BrownRichardBronze
Lesinska-TimevaKatinaBronze
Di MuroFilomenaBronze
CooperMeganBronze
BarkhamHannahBronze
RobertsRebeccaHighly Commended

Class J: Royal Iced Celebration Cake

 

Charlotte Crews
1st Place

Hui-San Lee
2nd Place

Zihao Wang
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
CrewsCharlotteGold1st
LeeHui-SanSilver2nd
WangZihaoBronze3rd
LeeKar YanBronze
BeachPaulineHighly Commended
CoultasRuby PintoHighly Commended
ShanthiratnamAnn

Class K: Celebration Cake

 

Karen Rowley
1st Place

Se jeong Park
2nd Place

Karen Rowley
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
RowleyKarenGold1st
ParkSe jeongGold2nd
RowleyKarenGold3rd
FeatherstoneCathySilver
WillisKarenSilver
O'CallaghanJaySilver
NiedzwiedzkaAgnieszkaSilver
BoguslawskaPaulinaSilver
MayJuliaSilver
NeumannMarzenaBronze
UbhiGurdeepBronze
ValleryMarianneBronze
AnthonyMayuriBronze
EkanayakeChanudiBronze
JassantilalHarshicaBronze
NodaSawakoBronze
BennettJaneBronze
ParkerAnaBronze
AdamskaRenataHighly Commended
MooreLucyHighly Commended
ReganHollyHighly Commended
DewiNyoman Maria ShintaHighly Commended
CybulskaAndzelikaHighly Commended
StasiakAnnaHighly Commended
CoxAmberHighly Commended
PermuttRachelHighly Commended
ArnoldAnn
WinstanleyAnne
CookGillianNot To Schedule
KimJuhwaNot To Schedule
RanasinghaAnushaNot To Schedule
RibeiroAnaNot To Schedule
KoTaerimNot To Schedule

Class L: A Wedding Cake of three or more Tiers

 

Karen Rowley
1st Place

Anna Augustyniak
2nd Place

Bich Van Phan
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
RowleyKarenGold1st
AugustyniakAnnaGold2nd
PhanBich VanGold3rd
HarrisonDeeGold
ShinJulie SoojungSilver
MarrinerOliviaSilver
BettsMaureenSilver
LiuSissiSilver
WhiteJulieSilver
HaynesClaireSilver
KhanFaryalBronze
MassarellaAndreaBronze
PayneJenniferBronze
JablonskiMelissaBronze
WillisKarenBronze
TomkinsonNicolaBronze
CraneSarahBronze
EkanayakeChanudiBronze
Merrell-SmithJoHighly Commended
ReesVidaHighly Commended
AndersonAliHighly Commended
RotherhamLisaHighly Commended
SubaciuteLinaHighly Commended
KarimiHajarHighly Commended
BywaterKatyHighly Commended
ZuluetaPalomaHighly Commended
BoyleKarenHighly Commended
PablaHardipHighly Commended
SotireliDespoina
SzulkowskaIwona
O'CallaghanJay
NaujokaiteIrena
SuriyakumaranVanathi
AleksandrovIvan
SzulkowskaIwona
McCarthyGrace
ParkerAna
SzulkowskaIwona
HodderLeighanne
BrancheBianca
MaczkaUrszula
OsbaldestonChantal
NevantaustaHanna
LambertVikki
KasperczukRenata
ThomasElizabeth
AlbrezenchiVeda
JamesOluwaniyi Michael
GabrielaKope
TregoningAlison
LiangShuyao
HaningtonGina
LittlejohnNicola
HorbaczJanina
HaythornthwaiteLouise
JonesHazel
StorkeyCarina
NaqviSadia
MatthewsRachel
VarathanKarthiban
FollettAndi
FuyuMiao
PithwaKarisha
KingKim
GrocholaDominika
O'BrienTara
Lee FokasNatasha
CayzerCharmaine
SobejkoIwona
RobertsSuzanne
VladimirovaBilyana
ShanthiratnamAnnNot To Schedule
SounthararajahClareNot To Schedule
SivanNagesNot To Schedule
HarveyNatalieNot To Schedule
HarbMigleNot To Schedule
Zalgeviciute RicottaViktorijaNot To Schedule
WengZipeiNot To Schedule
HaningtonGinaNot To Schedule
CraigPreciousNot To Schedule
DelacruzSharinaNot To Schedule
PayneJenniferNot To Schedule
BarakaNarjisNot To Schedule
NelsonKeri-JayNot To Schedule
RanasinghaAnushaNot To Schedule
HarrisMelissaNot To Schedule
Lee FokasNatashaNot To Schedule
AtesGamzeNot To Schedule

Class M: Absolute Beginners

 

Luis Loaiza
1st Place

Park Ji-Young
2nd Place

Barbara Burzynska
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
LoaizaLuisGold1st
Ji-YoungParkGold2nd
BurzynskaBarbaraSilver3rd
RajdlovaJanaBronze
FuyuMiaoBronze
HickmottMichelleBronze
AbdouhKhadigaHighly Commended
BrowningHayleyHighly Commended
CelikVedatNot To Schedule
IlonaChiritaNot To Schedule
WongradTassaneeNot To Schedule
FuyuMiaoNot To Schedule
MooreZoeNot To Schedule

Class N: Themed Cake

Open to young people 16 – 18 years of age

Abigail Bennett
1st Place

Hannah Clancy
2nd Place

Amy Penfold
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
BennettAbigailBronze1st
ClancyHannahBronze2nd
PenfoldAmyHighly Commended3rd
BrennanGraceHighly Commended

Class O: Themed Cake

Open to young people 13- 15 years of age

Lilly Lofthouse
1st Place

Amelia Zbiciak
2nd Place

Kiera Townsend
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
LofthouseLillyGold1st
ZbiciakAmeliaGold2nd
TownsendKieraGold3rd
CourtLucyBronze
BernardOrianeBronze
MalaluanLouiseHighly Commended
BlakeNkiahHighly Commended
Bautista CanossaAnna ChristinaHighly Commended
DudheeReeceHighly Commended

Class P: “What Matters to Me”

Open to young people 10 – 12 years of age

Emma Thompson-Hamilton
1st Place

Daisy Crane
2nd Place

Jayden Husk
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
Thompson-HamiltonEmmaGold1st
CraneDaisySilver2nd
HuskJaydenSilver3rd
CruickshankGwendolen EvaBronze
CybulskaMariaBronze
RobertsRoseHighly Commended
GrantJahnaeHighly Commended
BlakeNefertariHighly Commended

Class Q: “What Matters to Me”

Open to young people 9 years and under

Eden Crews
1st Place

Farley Crews
2nd Place

Ethan Haythornthwaite
3rd Place

SurnameFirst NameAwardPlacement
CrewsEdenGold1st
CrewsFarleyGold2nd
HaythornthwaiteEthanGold3rd
HaythornthwaiteAlanaSilver
HuskMelodie-EveSilver
GrocholaFrancesSilver
LofthouseSethSilver
BurjanFerenc SebastianBronze
BurjanPeter JosephBronze
ElbaMarcus DonatoBronze

Group Display Winner

 

Pin up Girls